Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kilka sposobów na biznes z podmiotem publicznym

10 stycznia 2025 | Dodatek | Katarzyna Stochniałek Tomasz Korczyński Żaklina Ossowska

Przedsiębiorcy, dążąc do dywersyfikacji swoich przychodów, zazwyczaj podejmują współpracę z sektorem prywatnym. Nie dostrzegają często potencjału, który leży w różnych formach współpracy z sektorem publicznym. Tymczasem, styk biznesu i sfery publicznej to znacznie więcej niż zamówienia publiczne.

Istnieje kilka form wypracowania zysku przy realizacji inwestycji publicznych. To m.in.: zamówienia publiczne, partnerstwo publiczno-prywatne, umowa koncesji na roboty budowlane lub usługi oraz umowa o poprawę efektywności energetycznej (EPC).

Zamówienia publiczne

Inwestycje publiczne kojarzą się głównie z procedurą przetargową. Publiczne przetargi są najbardziej spopularyzowaną formułą kontraktowania. Jest to również procedura stosunkowo prosta i szybka. Podmiot publiczny dysponuje pewnymi środkami, organizuje sformalizowany przetarg i oferta z najwyższą ilością punktów – a w praktyce zazwyczaj z najniższą ceną – wygrywa przetarg i realizuje inwestycję.

Ten model inwestycji sprawdza się, jeżeli podmiot publiczny faktycznie dysponuje funduszami, które mogą zostać zakontraktowane na dany cel. Mogą pochodzić z własnego budżetu, z dofinansowania rządowego lub unijnego. Jednakże już przed wszczęciem postępowania przetargowego środki te muszą zostać zabezpieczone. W ten sposób przedsiębiorca ma gwarancję, że wraz z sukcesywnym postępem prac otrzymywać będzie stosowne wynagrodzenie przez cały okres realizacji inwestycji, co zwykle oznacza 2-4 lata. Często, z uwagi na harmonogram prac i płatności, wykonawca kredytuje zamawiającego w pierwszej fazie realizacji zamówienia. Jednak, w ostatecznym rozrachunku, realizacja prowadzi do wypracowania przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13071

Wydanie: 13071

Spis treści
Zamów abonament