Rozliczenia wewnątrz grupy VAT są neutralne podatkowo
Dostawa towarów oraz świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Podatnikiem podatku od towarów i usług może być grupa VAT utworzona na podstawie pisemnej umowy zawartej pomiędzy jej członkami powiązanymi ze sobą finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie.
∑ Kto może tworzyć grupę VAT?
Na podstawie art. 15a ust.1 ustawy o VAT czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług może być grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które podpiszą umowę o utworzeniu grupy VAT. Grupę VAT mogą utworzyć podatnicy posiadający siedzibę na terytorium Polski oraz podatnicy nieposiadający siedziby na terytorium Polski w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą za pośrednictwem oddziału w Polsce.
∑ W jakiej formie należy zawrzeć umowę o utworzeniu grupy VAT?
W celu utworzenia grupy VAT konieczne jest zawarcie pisemnej umowy o utworzeniu grupy VAT zawierającej co najmniej:
– nazwę grupy VAT z dodatkowym oznaczeniem „grupa VAT” lub „GV”;
– dane identyfikacyjne podatników tworzących grupę VAT oraz wysokość ich kapitału zakładowego;
– wskazanie przedstawiciela grupy VAT, wyznaczonego spośród jej członków;
– dane identyfikacyjne udziałowców (akcjonariuszy) i wysokość ich udziału w kapitale zakładowym podatników tworzących grupę VAT, posiadających ponad 50 proc. udziałów (akcji) w kapitale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta