Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korzystamy z nadwyżki finansowej z lat ubiegłych

20 stycznia 2025 | Życie Regionów | Janina Blikowska
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Na tę chwilę jesteśmy zadowoleni z reformy finansów samorządów, przyniosła nam ona więcej środków finansowych. Przejście z podatków należnych na udział w dochodzie podatników to zasadnicza zmiana – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Panie marszałku, z samochodu z jakim napędem korzysta pan na co dzień?

W tej chwili mam w pełni elektryczny samochód służbowy.

Myślałam, że może z napędem wodorowym. Sam pan mówił, że warto traktować wodór jako istotny element przyszłości, bo to kluczowy temat w kontekście ochrony ludzkości, a Wielkopolska jest regionem, który ma obiecujący potencjał dla rozwoju energetyki opartej m.in. na produkcji odnawialnego wodoru. Coś dzieje się w regionie w tym zakresie?

To prawda. Wodór uważamy za przyszłościowy. Dziś w Wielkopolsce jest już sporo autobusów wodorowych. Są zarówno w stolicy regionu – Poznaniu, jak i w Koninie. To taki dobry pilotaż. Głównym problemem są źródła pozyskiwania wodoru, bo tych stacji tankowania jest niewiele. To jedna z barier, ale myślę, że zostanie ona przełamana.

Po drugie – kwestie ekonomiczne. W porównaniach ekonomicznych wodór nie wypada korzystnie. Jest zielony i to jego wielki atut, ale samochody elektryczne korzystają z tańszego źródła zasilania, jednak ten prąd nie jest wcale zieloną energią. To jest polski paradoks, który nie wszyscy sobie uświadamiają, że ładując samochód z sieci, ładujemy tak naprawdę prąd „brudny”, pochodzący z elektrowni węglowych. Myślę, że to się wkrótce będzie zmieniać. Tak czy inaczej, wodór musi być na tę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13079

Wydanie: 13079

«
  • styczeń
  • 2025
»
PnWtŚrCzPtSbNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Spis treści
Zamów abonament