K.k.s. a podatek od nieruchomości. Przepraszam, ale jaki k.k.s.?
Wydawałoby się, że odpowiedzialność karna skarbowa dotyczy takich podatków jak PIT, CIT czy VAT, które odprowadzane są do budżetu centralnego. Nic bardziej mylnego. Wiele zagrożeń czyha bowiem w tym zakresie na podatników podatku od nieruchomości.
Niemałe zdziwienie może gościć na twarzach czytelników widzących tytuł tego artykułu. Przecież kodeks karny skarbowy (k.k.s.) kojarzy się ze „zwykłymi podatkami”, np. z CIT, VAT czy akcyzą. Przy okazji rozliczeń dotyczących tych właśnie podatków księgowi rozmawiają z adwokatami np. co do zakresu swojej odpowiedzialności karnej skarbowej i sposobów na jej ograniczenie, chociażby poprzez zastosowanie czynnego żalu. Okazuje się jednak, że coraz częściej o k.k.s. musimy myśleć również w kontekście rozliczeń w podatku od nieruchomości (PON).
Samorządowe organy podatkowe
Organem podatkowym właściwym dla PON jest wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Organ ten nie może prowadzić postępowań karnych skarbowych, bo nie jest tzw. finansowym organem dochodzenia. W przeszłości brak wskazanych kompetencji organów lokalnych był powodem faktycznego braku wszczynania postępowań karnych skarbowych, nawet jeżeli okazało się, że podatnik przegrywał sprawę podatkową dotyczącą PON. Praktyka była więc odmienna od tego, co można zaobserwować przy okazji kontroli z zakresu np. VAT, w przypadku którego postępowania karne skarbowe są wszczynane już nawet na etapie samej kontroli (szczególnie celno-skarbowej). Ostatnio obserwujemy jednak wzrost świadomości po stronie samorządów.
Przykład:
Spółka będąca podatnikiem PON przegrała sprawę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta