Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak budować nowe spalarnie?

20 stycznia 2025 | Życie Regionów | Bartłomiej Sawicki
Spalarnia w Olsztynie ma przetwarzać 100 tys. ton odpadów rocznie
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
Spalarnia w Olsztynie ma przetwarzać 100 tys. ton odpadów rocznie

Rozwój spalarni w polskich miastach wchodzi w kolejną fazę. Mijają czasy, kiedy to samorządy z własnych środków finansowały tego typu inwestycje. Powodem są rosnące koszty. Dotacje ze środków UE mogą już nie wystarczyć.

Rozwiązaniem problemu kosztownych inwestycji może być partnerstwo publiczno-prywatne (PPP). Tak jak w Olsztynie, gdzie oddano właśnie do użytku trzecią w Polsce (po Poznaniu i Gdańsku) tego typu instalację produkującą także ciepło, która dodatkowo pozwoli odejść od ogrzewania opartego na węglu.

Nowa spalarnia

W Olsztynie 15 stycznia 2025 r. oddano do użytku Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO), której podstawowym celem jest zagospodarowanie odpadów, a przy okazji także pozwala wykorzystać odzyskane ciepło na zabezpieczenie potrzeb energetycznych mieszkańców.

Na uwagę zasługuje forma realizacji, która powstała w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) i jest wynikiem ścisłej współpracy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) oraz spółki Dobra Energia dla Olsztyna. Partnerem komercyjnym jest Fundusz Meridiam, który jest udziałowcem spółki Dobra Energia. Roczna wydajność przetwarzania to 100 tys. ton odpadów, a energia odzyskana w ITPO pozwoli na pokrycie około 35 proc. zapotrzebowania Olsztyna na ciepło przy dodatkowej produkcji ponad 64 tys. MWh energii.

Dlaczego taka forma projektu?

Miasto zdecydowało...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13079

Wydanie: 13079

«
  • styczeń
  • 2025
»
PnWtŚrCzPtSbNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Spis treści
Zamów abonament