Alimenty na byłego męża lub żonę. Kiedy trzeba płacić?
Przedsiębiorca, który ma zamiar rozstać się z małżonkiem, musi liczyć się z tym, że może zostać zobowiązany do zapłaty alimentów. Jego możliwości majątkowe i zarobkowe oceni sąd.
W polskim systemie prawnym alimenty na małżonka regulowane są przez przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRiO). Stanowią one mechanizm ochrony interesów małżonka, który w wyniku rozwodu znalazł się w trudnej sytuacji materialnej. Kluczowe znaczenie ma tutaj art. 60 KRiO, który określa zasady przyznawania i zakres obowiązku alimentacyjnego pomiędzy byłymi małżonkami.
1.Alimenty na małżonka w trakcie trwania małżeństwa i w separacji
Zgodnie z przepisem art. 27 KRiO, małżonkowie są zobowiązani do wspólnego zaspokajania potrzeb rodziny, kierując się swoimi możliwościami zarobkowymi i majątkowymi. Oznacza to, że zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i w sytuacji separacji, obowiązek wspierania drugiego małżonka może być realizowany w różnorodny sposób, w zależności od okoliczności.
Alimenty mogą przysługiwać w przypadku rozwodu zarówno bez orzekania o winie, jak i z wyłącznej winy jednego z małżonków. Analogiczne przepisy mają zastosowanie w przypadku separacji orzeczonej przez sąd. W przypadku separacji obowiązek dostarczania środków utrzymania przez jednego z małżonków na rzecz drugiego nadal istnieje. Stosuje się tu odpowiednio przepisy art. 60 KRiO dotyczące alimentów po rozwodzie.
Realizacja obowiązku może przyjmować różne formy. Może polegać zarówno na finansowym wsparciu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta