Mieszkaniówka dwóch prędkości
Segment popularny w zapaści, jest popyt na lokale z wyższej półki. Bez cięć stóp i bez programu dopłat – tak pozostanie.
W ostatnim kwartale 2024 r. 16 deweloperów z rynku kapitałowego sprzedało szacunkowo 4,93 tys. lokali, lekko – o 5 proc. – poprawiając wynik względem dołka koniunktury, który przypadł na III kwartał 2024 r.
To o kilka, kilkanaście procent mniej wobec wcześniejszych dwóch kwartałów, które były jeszcze pod wpływem „Bezpiecznego kredytu” – zawierane w 2023 r. rezerwacje były konwertowane na umowy deweloperskie po uzyskaniu przez nabywców finansowania bankowego. Spółek, które jako sprzedaż raportują umowy deweloperskie jest na giełdzie zdecydowanie więcej.
Z jednej strony widać, że w dołku obecnego cyklu deweloperzy zanotowali znacznie lepszą sprzedaż niż w dołkach w 2020 r. (lockdown) i 2022 r. (kryzys kredytowy, rosyjska napaść na Ukrainę). Z drugiej – nie widać szybkiego odbicia, jak we wspomnianych latach. Przeciwnie – nie ma tym razem wyraźnego impulsu, który zachęcałby do kupowania mieszkań. Program wsparcia nabywców kredytowych, jak i obniżki stóp procentowych raczej oddalają się niż przybliżają.
W całym 2024 r. deweloperzy sprzedali 20,8 tys. mieszkań, o 14,2 proc. mniej niż rok wcześniej. W perspektywie pięciu ostatnich pełnych zwrotów akcji lat tylko 2022 r. był pod względem sprzedaży gorszy. Rynek w 2024 r. można podsumować wynikami dwóch...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta