System kaucyjny w Polsce – nowe obowiązki i możliwości dla przedsiębiorców
Od 1 października 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny, który ma zwiększyć poziom recyklingu i ograniczyć ilość odpadów komunalnych. Wprowadzenie tego systemu daje szansę na realne oddziaływanie na środowisko, ale także oznacza nowe obowiązki dla przedsiębiorców.
Zmianę, po wprowadzeniu systemu kaucyjnego, odczują nie tylko konsumenci, którzy będą zmuszeni zmienić swoje dotychczasowe nawyki związane z zakupami oraz zbieraniem odpadów, ale przede wszystkim przedsiębiorcy produkujący/wprowadzający na rynek / handlujący napojami w opakowaniach objętych system kaucyjnym. Jak się powinni do tego przygotować? Jakie kroki podjąć? Odpowiedzi znajdziecie Państwo w praktycznym przewodniku dla przedsiębiorców.
1. Jakie opakowania będą objęte systemem kaucyjnym?
W celu określenia czy nasza firma będzie uczestnikiem systemu kaucyjnego, należy w pierwszej kolejności odpowiedzieć na pytanie czy przedmiotem naszego obrotu są napoje w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym. Nowe przepisy obejmują trzy rodzaje opakowań:
∑ butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje do 3 litrów – to najczęściej spotykane opakowania napojów gazowanych, soków czy wody (przy czym warto zauważyć, że chodzi nie tylko o powszechnie używane butelki PET, ale również inne opakowania z tworzyw sztucznych),
∑ butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra – głównie stosowane do piwa i innych alkoholi,
∑ puszki metalowe o pojemności do 1 litra – często wykorzystywane przy napojach gazowanych oraz energetycznych.
Co istotne, ustawa nie przewiduje dolnej granicy pojemności opakowań, co oznacza, że systemem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta