Czy warto założyć fundację rodzinną w Szwajcarii?
Prawo szwajcarskie definiuje fundację rodzinną jako narzędzie wsparcia materialnego, pod ściśle określonymi warunkami. Szwajcarską fundację rodzinną można traktować jako swoiste koło ratunkowe, które fundator przekazuje swoim beneficjentom jedynie w sytuacjach rzeczywistej potrzeby.
Szwajcaria, niewielkie alpejskie państwo, powszechnie uznawane za światowe centrum bankowości i dóbr luksusowych, od lat cieszy się statusem kraju politycznie neutralnego, charakteryzującego się wzorcową demokracją bezpośrednią oraz wysokim i stabilnym poziomem życia. Do niedawna Szwajcaria była także synonimem poufności, szczególnie w kontekście dyskrecji bankowej, co przyciągało międzynarodowych inwestorów poszukujących prywatności w zarządzaniu swoim majątkiem. Ta wyjątkowa reputacja przełożyła się również na fundacje rodzinne, które przez długi czas mogły cieszyć się anonimowością. Jednak po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących rejestracji fundacji prowadzących działalność gospodarczą lub posiadających znaczny majątek, poziom tej poufności został ograniczony. Czy mimo tych zmian, Szwajcaria nadal pozostaje atrakcyjnym miejscem dla zakładania fundacji rodzinnych?
Trzecia publikacja z serii poświęconej zagranicznym fundacjom prywatnym dedykowana jest szwajcarskim fundacjom rodzinnym. Z jednej strony, szczególną uwagę należy zwrócić na wieloletnią historię oraz bogate doświadczenie szwajcarskich sądów i instytucji wspierających fundatorów w zarządzaniu fundacjami. Z drugiej strony, szwajcarskie fundacje nie oferują tak korzystnych warunków podatkowych, jak fundacje działające w ramach prawa maltańskiego czy liechtensteińskiego, a dodatkowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta