Obniżone sankcje, większa odpowiedzialność – bilans układu z KNF
Siedem TFI, jeden bank i dwie osoby fizyczne – tyle podmiotów skorzystało dotąd z nowej możliwości porozumienia z Komisją Nadzoru Finansowego.
Ponad 15 miesięcy obowiązywania przepisów i dziesięć zawartych układów – tak przedstawia się bilans instytucji układu w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji. Dane te dotyczą okresu ponad roku od momentu, gdy do ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym wprowadzono możliwość „ułożenia się” z Komisją Nadzoru Finansowego w postępowaniu sankcyjnym na warunkach korzystniejszych, niż wynikałoby to z decyzji sankcyjnej.
Dla przypomnienia, od 29 września 2023 roku, gdy weszły w życie stosowne zmiany ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, podmioty nadzorowane przez UKNF mogą wnioskować o zawarcie układu w toczącym się postępowaniu sankcyjnym. Warunkiem jego zawarcia jest zaprzestanie naruszania prawa przez podmiot układający się albo usunięcie stanu niezgodności z prawem, w tym poprzez spełnienie obowiązku niewykonanego w terminie. Dodatkowo taki podmiot musi ujawnić Komisji wszystkie istotne okoliczności dotyczące naruszenia objętego postępowaniem, w tym wskazać osoby lub inne podmioty współdziałające w tym naruszeniu, oraz przedstawić dowody popierające te okoliczności. Komisja może również nałożyć w decyzji układowej dodatkowe obowiązki, np. usunięcie w określonym terminie dających się usunąć skutków naruszenia czy naprawienie wyrządzonych szkód (w całości lub w części), także wtedy, gdy szkoda ujawni się w przyszłości. Zawarcie układu daje możliwość obniżenia sankcji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta