Jak korekta cen transferowych wpływa na zwolnienie strefowe
W przepisach nie wyjaśniono, czy środki otrzymane w ramach korekty cen transferowych mogą podlegać zwolnieniu podatkowemu przewidzianemu w decyzji o wsparciu. Organy podatkowe i sądy zajmują w tej sprawie dwa sprzeczne stanowiska.
Jak to zwykle bywa w przypadku nowych regulacji podatkowych, także po wejściu w życie przepisów dotyczących Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) wśród podatników zaczęły pojawiać się liczne wątpliwości w zakresie ich praktycznego stosowania. Przepisy nie rozstrzygają w pełni, jak powinni postępować przedsiębiorcy m.in. w przypadku przekształceń podmiotowych czy też zmiany statusu przedsiębiorcy, a także w razie potrzeby dokonywania korekty cen transferowych.
Korekta cen transferowych
Błędy w dokumentacji podatkowej mogą zdarzyć się każdemu, nawet najbardziej skrupulatnemu podatnikowi. W takich przypadkach niejednokrotnie z pomocą przyjść może możliwość dokonania korekty. Dotyczy to również cen transferowych. Instytucja prawna w postaci korekty cen transferowych nie została jednak uregulowana w przepisach, co nie ułatwia jej stosowania w przypadku funkcjonowania w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
Nie powinno jednak budzić wątpliwości, że stanowi ona rodzaj korekty rozliczeń, który został przewidziany na potrzeby transakcji przeprowadzanych między podmiotami powiązanymi. Następuje ona poprzez ustalenie warunków transakcji na takich zasadach, jakie ustaliłyby podmioty niebędące podmiotami powiązanymi. Celem korekty jest dostosowanie ceny transferowej do wartości rynkowych.
Zgodnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta