Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błędy w programach opieki nad zwierzętami bezdomnymi

28 stycznia 2025 | Dodatek | Karina Knorps-Tuszyńska

Każdy zapis w programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt musi wynikać z przepisu. W praktyce większość uchwał w sprawie przyjęcia programu dotknięta jest wadami, które mogą skutkować ich bezwzględną nieważnością– wyjaśnia dr Emil Kruk z Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie.

Rada gminy każdego roku do 31 marca musi przyjąć (w formie uchwały) program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, do czego jest zobowiązana na podst. art. 11a ustawy o ochronie zwierząt (dalej: u.o.z.). Jakie uchybienia zdarzają się przy tworzeniu takich programów i jakie są ich konsekwencje?

Program powinien zostać przygotowany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Akty podustawowe mogą być wydawane jedynie na podstawie wyraźnego upoważnienia ustawowego i w granicach w nim określonych. Zatem każdy zapis w programie musi wynikać z przepisu. Jednak w praktyce większość uchwał w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt dotknięta jest rozmaitymi wadami, które mogą skutkować ich bezwzględną nieważnością. Najczęściej spotykane uchybienia to pominięcie obligatoryjnego elementu programu (określonego w art. 11a ust. 2 u.o.z.) lub też ograniczenie treści programów do obligatoryjnych elementów, powtarzanie w treści programów przepisów ustawy, co jest niezgodne z zasadami techniki prawodawczej, czy też modyfikacja definicji ustawowych. Zdarza się również, że w programach zamieszczane są postanowienia niezgodne z przepisami prawa, jak np. obciążenie właścicieli zwierząt kosztami odławiania zwierząt. Błędem jest również brak wskazania adresu podmiotu odpowiedzialnego za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13086

Wydanie: 13086

«
  • styczeń
  • 2025
»
PnWtŚrCzPtSbNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Spis treści

Sport

Zamów abonament