Skarga do KE: spór o karuzelę VAT
Członkostwo w Unii Europejskiej daje przedsiębiorcom dodatkowe narzędzia obrony w postępowaniach toczonych przed krajowymi sądami.
Jeśli organy skarbowe uznają, że firma brała udział w oszustwie podatkowym, mogą odmówić jej prawa do odliczenia VAT i nałożyć na nią wielomilionowe zobowiązanie w tym podatku. Stosują taką sankcję nawet wtedy, gdy sama nie dokonywała oszustw, lecz była uczestnikiem łańcucha dostaw, w którym doszło do nieprawidłowości. Urzędnicy najczęściej podnoszą wtedy zarzut niedochowania przez firmę należytej staranności w doborze kontrahentów.
Karuzela VAT
Wpisana do KRS w 2001 r. spółka, która przez kilkanaście lat prowadziła działalność, najpierw ograniczyła aktywność rynkową, zmuszona koniecznością uczestniczenia w wieloletnich postępowaniach podatkowych i sądowych. Ostatecznie, po 20 latach istnienia, w 2024 r. zawiesiła działalność. Stało się tak dlatego, że organy skarbowe uznały, iż w wybranych miesiącach 2016, 2017 i 2018 r. brała udział w karuzeli VAT-owskiej. Wystarczyło to, aby pozbawić ją prawa do odliczenia VAT, a następnie obciążyć dodatkowym, „karnym” zobowiązaniem podatkowym w wysokości ponad 10 mln zł. Stwierdzono to mimo dochowania przez spółkę wszelkich obowiązków formalnych i dokumentacyjnych wymaganych przy obrocie technicznym olejem rzepakowym. Zarówno organy obu instancji, jak i sądy uznały, że do przypisania jej odpowiedzialności za świadomy udział w oszustwie podatkowym wystarczyło niedochowanie przez nią należytej staranności w doborze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta