Jak unieważnić kredyt po rozstaniu z małżonkiem?
Czy można jednocześnie dzielić majątek i uwolnić się od wspólnego kredytu? Najnowsze uchwały SN umożliwiają dochodzenia swoich praw przeciwko bankom nawet w sytuacji braku porozumienia między eksmałżonkami.
Do chwili orzeczenia rozwodu pomiędzy małżonkami obowiązuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, która ustaje w wyniku zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej albo w wyniku rozwodu. Po orzeczeniu rozwodu byli małżonkowie stają się współwłaścicielami (w częściach ułamkowych) wspólnych rzeczy, w tym np. nieruchomości sfinansowanych kredytem hipotecznym uzyskanym z banku. Rozwód nie znosi ich zobowiązań finansowych, dlatego oboje nadal muszą spłacać kredyt hipoteczny lub gotówkowy.
W trakcie zawierania umowy kredytowej każdy z małżonków, którzy zaciągają zobowiązanie, podpisuje się pod nią i tym samym oboje solidarnie odpowiadają za spłatę zadłużenia. Umowa obowiązuje zarówno męża, jak i żonę, nawet po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej.
Podział majątku
Małżonkowie mogą skierować do sądu wniosek o podział majątku wspólnego, jednak w tym postępowaniu dzielone są wyłącznie aktywa, a nie pasywa, do których zalicza się zobowiązania kredytowe. Sąd nie może orzekać o długu, który obciąża małżonków, ponieważ takie należności w momencie podziału majątku z reguły nie są w całości wymagalne. W praktyce oboje pozostają zatem solidarnie zobowiązani, są stronami umowy i dłużnikami osobistymi. Jeśli jednak nieruchomość przechodzi na jednego z nich, hipoteka nadal obciąża tę osobę jako dłużnika rzeczowego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta