Czy składnik masy upadłości można obciążyć służebnością
Ze względu na ochronę interesów wierzycieli ustanowienie służebności w czasie trwania postępowania upadłościowego właściciela nieruchomości obciążonej powinno nastąpić, co do zasady, za wynagrodzeniem.
Powstaje pytanie, czy po ogłoszeniu upadłości właściciela nieruchomości można obciążyć nieruchomość stanowiącą składnik masy upadłości służebnością? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest złożona. Należy mieć przy tym na uwadze, że służebność może powstać w różny sposób: w drodze czynności prawnej (umowy), zasiedzenia, prawotwórczego (konstytuującego) orzeczenia sądu, ugody sądowej czy decyzji administracyjnej.
Zakaz zabezpieczania wierzytelności
Jeden z oddziałów ustawy – Prawo upadłościowe (p.u.) nosi nazwę „Zakaz obciążania masy upadłości”. Niemniej art. 81 i 82 p.u. odnoszą się do obciążania składników masy upadłości prawami zastawniczymi (hipoteką, zastawem) w celu zabezpieczenia wierzytelności powstałej przed ogłoszeniem upadłości. Wierzytelność zabezpieczona rzeczowo korzysta bowiem ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta