Eksport pośredni z ograniczeniem
Definicja eksportu pośredniego przewiduje, że kupujący powinien mieć siedzibę poza terytorium kraju. Takiego ograniczenia odnoszącego się do nabywcy nie ma przy eksporcie bezpośrednim.
Jako eksport pośredni określa się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez nabywcę. Obowiązujące przepisy przewidują w takim przypadku istotne ograniczenie, którego nie ma przy eksporcie bezpośrednim (czyli takim, gdzie towar wywozi poza UE sam sprzedawca).
Eksport w ustawie o VAT
Zasadniczo przez eksport towarów rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:
a) dostawcę lub na jego rzecz, lub
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz,
– jeżeli wywóz towarów poza terytorium UE jest potwierdzony przez właściwy organ celny określony w przepisach celnych (art. 2 pkt 8 ustawy o VAT).
Definicja eksportu pośredniego przewiduje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta