Samorządom trudno osiągnąć wymagany poziom recyklingu
W ostatnich latach nikt nie dawał samorządom narzędzi do osiągnięcia poziomów recyklingu i nikt nie zdejmował z samorządów odpowiedzialności karnej za ich nieosiągnięcie – mówi Leszek Świętalski, pełnomocnik Związku Gmin Wiejskich RP ds. gospodarki komunalnej, energetyki i ochrony środowiska.
W 2025 r. gminy powinny osiągnąć poziom 55 proc. recyklingu wszystkich wytworzonych odpadów komunalnych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazuje, że istnieje ryzyko, że Polsce nie uda się osiągnąć tego poziomu. Dlaczego?
Polska nie osiągnęła za 2024 r. wymaganego poziomu 45 proc., zatem osiągnięcie w 2025 r. poziomu 55 proc. jest enigmatyczne. Wpływa na to wiele czynników, jak chociażby fakt, że osoby odpowiedzialne w gminach i województwach za sprawozdania z funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi mogą robić to, nie do końca mając pogłębioną wiedzę w sytuacji, gdy chodzi o ich gminę. Trudno bowiem być sędzią we własnej sprawie. W związku z tym od wielu lat zachęcam samorządowców, aby przynajmniej raz w kadencji powierzyli audyt niezależnemu podmiotowi zewnętrznemu. Tylko osoba z zewnątrz może prawidłowo przeanalizować realizację obowiązku raportowania przez gminę stanu gospodarki odpadami komunalnymi i wskazać popełniane błędy. Ostatnia akcja szkoleniowa, podjęta w ostatnim możliwym terminie, w zakresie sprawozdawczości dotyczącej frakcji bio, tylko potwierdza tę tezę. Natomiast ryzyko, że w Polsce w 2025 r. nie uda się osiągnąć wymaganego poziomu recyklingu, wynika bardziej z działań rządowych niż samorządowych. Zauważmy, że chociaż zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym gospodarowanie odpadami komunalnymi jest zadaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta