Aborcja pod koniec ciąży?
Czy można przerwać ciążę w 36. tygodniu? Są co do tego wątpliwości etyczne, medyczne i prawne.
Polskie prawo dopuszcza możliwość przerywania ciąży w dwóch przypadkach – gdy stanowi ona zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej lub gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. zniósł możliwość legalnego przeprowadzenia aborcji w przypadku wad płodu.
W liście do minister zdrowia z 10 kwietnia zarząd główny Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) zwraca się z prośbą o potwierdzenie prawidłowości rozumienia sformułowania „przerwanie ciąży” zawartego w art. 4a ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.
„Art. 4a w ust. 2 – względem uchylonej przesłanki embriopatologicznej – zakreślał czasową granicę zabiegu do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej, natomiast w przypadku, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, przerwanie ciąży jest możliwe, jeżeli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni. Jeżeli chodzi o przesłankę zagrożenia dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, ustawodawca nie przewidział żadnego terminu, do upływu którego zabieg jest możliwy” – czytamy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta