Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyplomata szpieg pod kontrolą

15 kwietnia 2025 | Kraj | Izabela Kacprzak Grażyna Zawadka
Ambasador Federacji Rosyjskiej Siergiej Andriejew przed budynkiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie
autor zdjęcia: PAP/Piotr Nowak
źródło: Rzeczpospolita
Ambasador Federacji Rosyjskiej Siergiej Andriejew przed budynkiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie

Konsulaty rosyjskie stanowią osłonę kontrwywiadowczą dla sabotażystów. Polska i Czechy chcą wprowadzić dla rosyjskich dyplomatów zakaz poruszania się po strefie Schengen.

Najpierw w reakcji na akty terroru, w tym podpalenia, MSZ wprowadził w ubiegłym roku obostrzenia w poruszaniu się po Polsce dla rosyjskich dyplomatów. Krok następny: w obliczu zmasowanych akcji sabotażowych rosyjskich służb na terytorium Europy, Polska i Czechy lobbują za wprowadzeniem zakazu poruszania się po strefie Schengen dla dyplomatów rosyjskich. Co bardzo utrudniłoby przeprowadzanie dywersji, bo to oni stanowią często osłonę kontrwywiadowczą.

Osłaniali podpalaczy?

Jak podaje nam MSZ, w Polsce przebywa obecnie 21 rosyjskich dyplomatów – w Ambasadzie w Warszawie i konsulatach generalnych Federacji Rosyjskiej w Gdańsku i Krakowie. To jedna trzecia korpusu, który jeszcze trzy lata temu funkcjonował w Polsce. Okrojony został po tym, gdy w marcu 2022 r. dzięki ustaleniom ABW MSZ wydalił z kraju 45 osób, uznając, że to Rosjanie pod tzw. przykryciem dyplomatycznym. Spotkało to m.in. oficera, który prowadził Tomasza L., archiwistę z USC w Warszawie, podejrzanego o szpiegostwo. A jesienią 2024 r. kolejne trzy osoby z konsulatu w Poznaniu, który został zamknięty w reakcji na wojnę hybrydową Rosji przeciwko Polsce.

Powodem był fakt, iż to fałszywi dyplomaci stali za przygotowywanymi aktami terroru – przesyłkami samozapalającymi się w samolotach. Ujawnił to niedawno Zbigniew Parafianowicz, dziennikarz „DGP” (w wywiadzie w „GW”). „Z tego, co wiem od ludzi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13152

Wydanie: 13152

Spis treści

Rzecz o zdrowiu

Cyfrowa Rzeczpospolita

Zamów abonament