Zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nich zyska, a kto straci
Większość przedsiębiorców zapłaci w 2026 r. mniejszą składkę zdrowotną niż w 2025 r. Część jednak na zmianach straci, m.in. ryczałtowcy z najwyższymi przychodami oraz kartowicze.
Do pewnego progu dochodów/przychodów składka zdrowotna będzie stała, od nadwyżki zapłacimy dodatkowo jej określony procent. Takie zmiany dla przedsiębiorców na skali, liniówce i ryczałcie (są jeszcze kartowicze, u nich rozliczenie wygląda inaczej) przewiduje nowelizacja przepisów o składce zdrowotnej. Ma obowiązywać w 2026 r., na razie uchwalił ją Sejm, przedsiębiorcy i eksperci głowią się już jednak nad rozszyfrowaniem, kto na reformie zyska, a kto straci. Odpowiedzi padają różne, spróbujmy to wszystko uporządkować.
Ile jest w 2025 r., ile będzie w 2026 r.?
Zacznijmy od przypomnienia obecnych zasad rozliczenia, które zostały wprowadzone przez Polski Ład. Otóż przedsiębiorcy na skali oraz liniowym PIT liczą składkę zdrowotną od dochodu z działalności gospodarczej. U pierwszych jest to 9 proc., u drugich 4,9 proc. Składka minimalna w 2025 r. wynosi 314,96 zł miesięcznie.
I tu ważna rzecz – w stosunku do 2024 r. zmieniły się zasady jej liczenia. W 2025 r. (na mocy tzw. przepisów epizodycznych) wynosi 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (poprzednio od 100 proc.), dzięki czemu jest niższa (w 2024 r. było to 381,78 zł miesięcznie).
U przedsiębiorców na ryczałcie składka zdrowotna zależy od przychodów (pomniejszonych o składki na ubezpieczenia społeczne). Są podzieleni na trzy grupy. Najniższa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta