Rozświetlamy Polskę – problem z inwestycją na cudzym
Część infrastruktury oświetleniowej nie jest własnością gmin. Gdy gmina chce zmodernizować oświetlenie, musi uzyskać zgodę właściciela urządzeń – przedsiębiorstwa energetycznego, który nie zawsze jest zainteresowany inwestycją.
Niesłabnącym powodzeniem wśród samorządów cieszy się Program Inwestycji Strategicznych „Rozświetlamy Polskę” poświęcony modernizacji infrastruktury oświetleniowej. Rozstrzygnięto kolejną edycję tego programu. Samorządom przyznano w sumie prawie 1 mld zł na 1214 inwestycji. Perspektywicznie, inwestycje mają przynieść gminom znaczne oszczędności przy eksploatacji urządzeń wymienionych w ramach inwestycji – opraw nieenergooszczędnych na oprawy energooszczędne.
Problemy gmin
W parze z popularnością dofinansowania idą niestety niebagatelne problemy związane z dostępnością infrastruktury na cele wspomnianej inwestycji. Wiążą się one z dość niefortunną regulacją prawną zadań gmin w tym zakresie. Otóż art. 18 ust. 1 pkt 3 ustawy z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne nakłada na gminy zadanie własne w zakresie finansowania oświetlenia znajdujących się na terenie gminy ulic, placów, dróg gminnych, dróg powiatowych i dróg wojewódzkich, i części dróg krajowych. Z kolei finansowanie oświetlenia ustawa definiuje jako finansowanie kosztów energii elektrycznej pobranej przez punkty świetlne oraz koszty ich budowy i utrzymania....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta