Pastor żoną pastora
Wkrótce biskupem luterańskim w Monachium może zostać kobieta
Pastor żoną pastora
JERZY HASZCZYńSKI
Przy ołtarzu szczupła kobieta wśrednim wieku wznosi wielki złoty kielich z winem. W murach gotyckiego kościoła św. Jakuba w bawarskim miasteczku Rothenburg dobiega końca nabożeństwo. Wierni wciszy i skupieniu ustawiają się do przyjęcia komunii, której udzieli im Gabriele Burmann. Odprawiająca nabożeństwo ma wuszach kolczyki, a na twarzy skromny makijaż. Za ołtarzem stoi także jej mąż, również pastor, Ernst.
Przed 24 laty Kościół luterański w Bawarii zezwolił na wyświęcanie kobiet. Niewykluczone, że niedługo zostanie pokonana kolejna bariera męskiej dominacji. Wwyborach na biskupa bawarskiego, które odbędą się po Wielkanocy, kandyduje bowiem kobieta -- pani pastor Johanna Haberer. -- Teraz raczej zwycięży jeszcze mężczyzna, zwłaszcza że kandydatka ma dosyć radykalne poglądy. Ale myślę, że następnym biskupem w Monachium będzie już kobieta -- mówi pragnący zachować anonimowość członek synodu, który wybiera biskupa.
Konserwatysta na emeryturze
Gabriele Burmann pamięta gorące dyskusje początku lat siedemdziesiątych, które toczyli luteranie wpołudniowej, czyli najbardziej konserwatywnej części Niemiec: -- Wielu mówiło, jak to będzie, gdy na bawarską wieś przyjedzie kobieta pastor....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta