Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czerwona pustynia i Morze Czerwone

12 lutego 1999 | Moje Podróże | BO
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

JORDANIA: Biblijnym szlakiem

Czerwona pustynia i Morze Czerwone

Skalny most w Wadi Rum

FOT. AUTORKA

BOŻENA OSTROWSKA

O ziemiach dzisiejszej Jordanii, których część wchodziła w skład państw Dawida, Salomona i Heroda Wielkiego, wielokrotnie mówi się w Biblii. Stojąc na górze Nebo, na którą dotarł Mojżesz ze swoim ludem po czterdziestoletniej wędrówce po pustyni, ma się przed oczami widok, jaki Bóg pozwolił mu ujrzeć przed śmiercią: szafirową taflę Morza Martwego, zieloną dolinę Jordanu i wzgórza Ziemi Obiecanej.

Mojżesz umarł na górze Nebo, a miejsce jego pochówku nie jest znane. W kościele, który postawili tu franciszkanie, wykorzystując odsłonięte w czasie wykopalisk mury dawnej zabudowy, znajduje się jego symboliczny grób. Góra była miejscem kultu chrześcijańskiego już od IV w. Kilkadziesiąt kilometrów dalej, nad Morzem Martwym, wznosi się potężny Macheront. Herod Wielki, król Judei, zbudował tu pałac na niedostępnej górze i tu jego syn, Herod Antypas, kazał ściąć Jana Chrzciciela.

Aby zobaczyć górę Nebo i Macheront, trzeba zjechać z biegnącej z Ammanu na południe Drogi Królewskiej. Z Ammanu do Akaby nad Morzem Czerwonym prowadzą trzy drogi. Najszybsza jest autostrada przez pustynię (Desert Highway, 265 km, 3,5...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1620

Spis treści
Zamów abonament