Przerwy, nadgodziny, wynagrodzenie
Czas pracy kierowców
Przerwy, nadgodziny, wynagrodzenie
ELŻBIETA SZEMPLIŃSKA
Czas pracy kierowcy nie ogranicza się wyłącznie do prowadzenia samochodu.
Od 1 stycznia 1997 r. czas pracy kierowców regulują tylko przepisy kodeksu pracy. Zgodnie zaś z jego art. 128 czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Dla kierowcy jest to nie tylko okres prowadzenia pojazdu, ale i czas wykonywania koniecznych czynności z tym związanych, a także niezbędnego oczekiwania, np. na polecenie wyjazdu bądź na przejściu granicznym na odprawę celną. Również czas zużyty na czynności zdawczo-odbiorcze przy codziennej obsłudze samochodów, jeżeli czynności te należą do obowiązków kierowcy wynikających z jego umowy o pracę, musi mieścić się w dobowej normie. Do tej normy nie zalicza się czasu zużytego na czynności zdawczo-odbiorcze i inne związane z obsługą samochodów, jeżeli przysługuje za nie dodatkowe wynagrodzenie.
W umowie o pracę nie można zastrzec, że czasem pracy kierowcy będzie tylko prowadzenie pojazdu. Nie można bowiem - bez wyraźnego upoważnienia ustawowego - nie wliczać doń czasu poświęconego na wykonywanie niezbędnych czynności związanych ze świadczoną pracą, nawet gdyby przysługiwało za nie odrębne wynagrodzenie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta