Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyjątki od nieznanych reguł

12 lutego 1999 | Moje Pieniądze | AF

PRZYWILEJE EMERYTALNE

Na razie nie wiadomo, kto wprzyszłości będzie mógł wcześniej zakończyć pracę zawodową

Wyjątki od nieznanych reguł

Kiedy będę mógł przejść na emeryturę? Z pytaniem tym zwraca się do nas wielu czytelników. Odpowiedź na nie próbowali protestami wymusić maszyniści igórnicy. Na opinię specjalnej komisji medycznej czekają związkowcy reprezentujący kilkadziesiąt branż iprofesji.

W starym systemie z prawa do wcześniejszej emerytury korzystali przedstawiciele około 250 zawodów. Po 2006 roku uprawnienie to będzie przysługiwać dużo mniejszej liczbie ludzi, ale na razie nie wiadomo, komu konkretnie. W ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zawarta jest zasada, że prawo do emerytury mają mężczyźni, którzy skończyli 65 lat i kobiety -- w wieku 60 lat. Od zasady tej zrobiono już kilka wyjątków. Kolejne mają polegać na wprowadzeniu "emerytur pomostowych".

Od akrobaty do policjanta

Dwieście pięćdziesiąt rodzajów zatrudnienia jest zapisanych w rozporządzeniu Rady Ministrów wsprawie wieku emerytalnego. Dotyczy to pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Oprócz nich -- w edług starych zasad -- prawo do wcześniejszego kończenia pracy zawodowej mieli:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1620

Spis treści
Zamów abonament