Ustawa o sejmowej komisji śledczej zaskarżona
Prezydent do Trybunału Konstytucyjnego
Ustawa o sejmowej komisji śledczej zaskarżona
Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie zgodności z konstytucją ustawy z 21 stycznia 1999 r. o sejmowej komisji śledczej. Zarzut niezgodności z konstytucją dotyczy dwóch przepisów ustawy: art. 1 ust. 3 oraz art. 8 ust. 1. Oto pełne uzasadnienie wniosku.
I
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 111 wyodrębniła spośród organów pomocniczych Sejmu, jakimi są stałe i nadzwyczajne komisje sejmowe, komisję śledczą, którą Sejm może powołać do zbadania określonej sprawy. Tryb działania komisji śledczej określa ustawa.
Przyjęcie przez Sejm 21 stycznia 1999 r. ustawy o sejmowej komisji śledczej jest wypełnieniem dyspozycji konstytucyjnej, jednakże sposób uregulowania trybu działania komisji jest sprzeczny z przepisem art. 111 ust. 2 konstytucji, w którym wprowadzono zasadę wyłączności ustawy w zakresie regulacji trybu działania komisji. W ustawie z 21 stycznia 1999 r. (w kwestionowanym art. 1 ust. 3) zawarto przepis, iż do komisji śledczej stosowane będą przepisy regulaminu Sejmu, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.
Regulamin Sejmu jako akt autonomii organu władzy ustawodawczej nie jest ustawą, nie jest również aktem wykonawczym w stosunku do ustawy. Jest aktem samoistnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta