Chodzi o duże pieniądze
PODATKI
Spór o wyrobiska górnicze
Chodzi o duże pieniądze
Czy w świetle art. 3 ust. 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych podziemne wyrobisko górnicze jest objęte podatkiem od nieruchomości jako budowla, czy też tej daninie nie podlega? Temat nie jest nowy, ale wciąż budzi wątpliwości i różnice zdań. Chodzi zaś obardzo poważne kwoty -- zarówno dla podatników, jak igmin.
Gdyby okazało się, że wyrobiska górnicze nie są obciążone tą daniną, to wsamym byłym województwie legnickim gminy musiałyby oddać kopalniom za pięć lat wstecz tytułem nienależnie zapłaconego podatku prawie 113 mln 365 tys. zł plus odsetki, w tym gmina Polkowice -- 71 mln 680 zł (plus o dsetki) . Podobne spory toczą się także w innych częściach kraju.
Z przyczyn formalnych Naczelny Sąd Administracyjny w składzie pięciu sędziów Izby Finansowej odmówił odpowiedzi na przytoczone na wstępie pytanie (uchwała z 8 lutego 1999 r. , sygn. FPK 16/ 99) .
Skierowało je Samorządowe Kolegium Odwoławcze z Legnicy, rozpoznające skargi dwu Oddziałów Kombinatu Górniczo-Hutniczego "Polska Miedź": "Polkowice-Sieroszowice" i "Rudna". W lutym i marcu 1998 r. oddziały te złożyły korekty swych wcześniejszych deklaracji na podatek od nieruchomości, polegające na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta