System pełen wątpliwości
RYNKI WALUTOWE
Rozczarowanie euro
System pełen wątpliwości
PAWEł KOWALEWSKI
Euro traci na wartości. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych tygodniach mogło się coś zmienić Jednak postępująca słabość euro może z czasem stać się niebezpieczna.
Jeżeli cokolwiek przemawiało na rzecz mocnego euro, to statut Europejskiego Banku Centralnego (ECB) , który -- podobnie jak poprzednio Bundesbank -- przywiązuje ogromną wagę do stabilizacji cenowej. Nowy bank centralny powinna zatem cechować restrykcyjna polityka monetarna. Dlatego wielu analityków, zwabionych perspektywą prowadzenia takiej polityki, przewidywało niezłą przyszłość dla euro.
Jednak w o statnich tygodniach rynek chyba zmienił nastawienie do takiej polityki monetarnej. Euro straciło więc swój główny atut i, jak się okazuje, nowa waluta europejska ma niewiele do zaoferowania. Wsytuacji, kiedy gospodarka światowa zmaga się z widmem deflacji, restrykcyjna polityka pieniężna traci swój urok. Obecnie cenione są takie banki centralne, które zdobywają się na odwagę i podejmują działania mające na celu stymulowanie gospodarki. ECB natomiast najwyraźniej nie chce podjąć jakichkolwiek działań, które skutecznie chroniłyby gospodarkę eurolandu przed recesją.
Nie przygotowany bank centralny
ECB najpierw żył w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta