Koedukacja w polityce, zatrudnien
Równy status kobiet i mężczyzn
Koedukacja w polityce, zatrudnien
W organach kolegialnych powoływanych, wybieranych lub mianowanych przez organ władzy publicznej udział przedstawicieli każdej płci musi wynosić co najmniej 40 proc. Takiego zdania jest ponad 70 posłów, którzy wnieśli do Sejmu projekt ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn. Jego pierwsze czytanie zaplanowano w tym tygodniu.
Kobiety i mężczyźni mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym -- stanowić ma art. 1 tej ustawy. Przepis ten zabrania wszelkiej dyskryminacji z powodu płci. Dyskryminację taką zdefiniowano jako "odmienne traktowanie kobiet i mężczyzn dlatego, że są różnej płci, prowadzące w konsekwencji do tego, że jedna płeć znajduje się faktycznie bezpodstawnie w gorszej sytuacji niż druga". Zakaz dyskryminacji odnosi się nie tylko do dyskryminacji bezpośredniej (tzn. gorszego traktowania osoby lub grupy osób z powodu ich płci) , ale także -- jak określa projekt -- do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta