Polityka zasad czy polityka interesów
W sytuacji napięć i protestów społecznych bezwzględnym nakazem jest przestrzeganie porządku publicznego
Polityka zasad czy polityka interesów
M IłOWIT KUNIńSKI
W połowie siedemnastego wieku Tomasz Hobbes zastanawiał się nad warunkami utrzymania pokoju wewnętrznego wpaństwie iuznał, iż warunkiem podstawowym jest istnienie suwerennej władzy strzegącej prawa. I choć to czasy odległe, prawdziwość tej tezy nie została zakwestionowana. W państwach, które niedawno odzyskały niepodległość, wiedza o dawno odkrytych zasadach jest znikoma, a politycy ulegają złudzeniu, iż zasady te sami ustanawiają.
W każdym społeczeństwie pojawiają się zróżnicowane interesy grupowe. Jednakże w ustroju demokratycznym ze względu na związek między prawomocnym dostępem do władzy a decyzjami wyborców instytucje państwa są uwikłane w konflikt interesów grupowych. Polityka interesów prowadzona przez państwo polega na zaspokajaniu roszczeń różnych grup w celu uzyskania pokoju społecznego i poparcia w przyszłych wyborach. Zaspokajanie roszczeń jednych grup musi się dokonywać kosztem innych grup. Jeśli państwo staje się narzędziem realizacji interesów grupowych, pokój społeczny jest zagrożony.
Skoro nie jest możliwe wyeliminowanie różnic interesów i nie sposób je wszystkie zaspokoić, państwo musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta