Sprzeczności rodzą domysły
ANALIZA
Powszechne towarzystwa emerytalne oraz otwarte fundusze emerytalne
Sprzeczności rodzą domysły
M IROSłAW DRZEWICKI
Nie ulega wątpliwości, że towarzystwa emerytalne będą się borykały z nieprecyzyjnymi, niespójnymi, nazbyt lakonicznymi przepisami ustawy.
Powszechne towarzystwa emerytalne (dalej: towarzystwa) oraz zarządzane przez nie otwarte fundusze emerytalne (dalej: fundusze) wprowadziła ustawa z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. nr 139, poz. 934 oraz nr 98 z 1998 r. , poz. 610; dalej: u stawa) . Według niej fundusz jest osobą prawną(art. 2 ust. 1) ,której jedynym organem jest towarzystwo (art. 3 u st. 1) . Towarzystwo tworzy fundusz, a następnie jako jego organ zarządza nim i reprezentuje go w stosunkach z osobami trzecimi (art. 3 ust. 2 i 3) . Ustawa podkreśla, że utworzenie funduszu, zarządzanie nim oraz reprezentowanie to wyłączny przedmiot działalności towarzystwa i tylko ono jest do tego uprawnione (art. 29 ust. 1) . Wykonuje swoje obowiązki odpłatnie (art. 29 ust. 3) , a za wszelkie szkody z powodu ich niewykonania lub nienależytego wykonania odpowiada bezpośrednio wobec członków funduszu (art. 48 ust. 1) .
Na czym polega zarząd
W odniesieniu do obowiązków władz osób prawnych ustawodawca posługuje się pojęciem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta