Jak kupić udział i nie być oszukanym
TELEFONICZNY DYŻUR
Mieszkania spółdzielcze
Jak kupić udział i nie być oszukanym
Oto kolejna relacja z dyżuru telefonicznego poświęconego mieszkaniom spółdzielczym. Na pytania czytelników odpowiadał RYSZARD JAJSZCZYK, dyrektor biura Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP. W prasie pojawiły się ogłoszenia o sprzedaży udziałów wbudowanych domach spółdzielczych. Czy kupno takiego udziału jest prawnie skuteczne? Notariusz, do którego zwróciłam się o spisanie umowy zbycia udziału, nie chciał jej sporządzić.
Art. 19 prawa spółdzielczego przewiduje, że członek wnosi udziały w zadeklarowanej wysokości ina zasadach przewidzianych wstatucie spółdzielni. Następnie do ich wysokości uczestniczy wpokrywaniu jej strat.
Często jednak pojęcia "udział" używa się wznaczeniu potocznym, stosując je powszechnie na określenie przyrzeczenia otrzymania przydziału lokalu mieszkalnego.
Tak jest i wtym wypadku. Decydujące znaczenie ma tu treść umowy o budowę mieszkania, którą spółdzielnia podpisała zczłonkiem zbywającym "udział". Może on mianowicie przenieść go na inną osobę tylko, gdy przewiduje to umowa. Nie musi być przy tym zachowana forma aktu notarialnego (jest ona obligatoryjna tylko przy zbyciu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu) ....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta