Przestępstwo czy wykroczenie
ANALIZA
Kradzież prawomocnie osądzona
Przestępstwo czy wykroczenie
DARIUSZ WYSOCKI
Kradzież może być kwalifikowana jako przestępstwo lub wykroczenie. Zależy to od wartości jej przedmiotu. Po wejściu w życie nowych kodyfikacji karnych problemem staje się potraktowane sprawców, którzy zostali skazani prawomocnymi wyrokami przed 1 września 1998 r.
W kodeksie karnym z 1997 r. nie ma odrębnej odpowiedzialności za kradzież dokonaną "w sposób szczególnie zuchwały". Poszerzona została za to formuła przestępstwa rozboju (art. 280 k. k. ), obejmująca teraz również kradzież z użyciem lub z groźbą użycia (natychmiastowego) przemocy w obec osoby. Poprzednio, w k. k. z 1969 r. (art. 208) , jeśli przemoc nie osiągnęła poziomu "gwałtu" na osobie, kradzież taka kwalifikowana była jako popełniona "w sposób szczególnie zuchwały".
Obecnie sprawca kradzieży nie mieszczącej się w formule rozboju, ale noszącej i nne cechy "szczególnej zuchwałości" w dotychczasowym rozumieniu, ponosi odpowiedzialność za kradzież typu podstawowego. Gdy wartość jej przedmiotu przekracza 250 zł, jest ona przestępstwem zart. 278 k. k. , awinnym wypadku wykroczeniem (art. 119 § 1 kodeksu wykroczeń) .
Kwalifikacja prawna kradzieży, ze względu na jasność przyjętych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta