Zmiany naprawdę ważne
ROZWAŻANIA
Lech Gardocki, pierwszy prezes Sądu Najwyższego
Zmiany naprawdę ważne
W dyskusjach nad nowym kodeksem karnym uwaga opinii publicznej koncentruje się na ogół na kwestii jego surowości. Jedni twierdzą, że kodeks grzeszy nadmiernym liberalizmem. Inni odpowiadają, że łagodniejsze ustawowe zagrożenia karą nic albo niewiele zmienią w praktyce sądów, bo itak rzadko korzystały z zagrożeń maksymalnych.
Dużo mniej uwagi poświęca się temu, co w nauce prawa karnego nazywamy zakresem kryminalizacji, tzn. zakresem czynów uznanych przez prawo za przestępstwa. A przecież zmiany w tym obszarze są społecznie bardzo ważne, a ich celowość bywa dyskusyjna.
Przyjrzyjmy się dwóm przykładom: zmianie przepisu o przestępstwie spowodowania wypadku komunikacyjnego, uregulowanego w art. 145 dawnego kodeksu karnego (d. k. k. ) i w art. 177 nowego kodeksu karnego, oraz o przestępstwie zmuszania (art. 167 d. k. k. i art. 191 k. k. ). W art. 145...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta