Dostosowanie kosztowne dla podatnika
Harmonizacja regulacjifiskalnych
Dostosowanie kosztowne dla podatnika
Kraje "piętnastki" zgadzają się, że harmonizacja wysokości podatków w Unii Europejskiej jest konieczna do sprawnego działania Jednolitego Rynku i stabilności euro, ale ustalanie wspólnych reguł idzie trudno, ponieważ narusza to interesy majątkowe podatników.
Jednak przystępując do UE Polska będzie musiała dostosować się m. in. do regulacji o minimalnej stawce VAT, akcyzy na paliwo, podatków od przedsiębiorstw, a najprawdopodobniej także od dochodów kapitałowych i świadczeń emerytalnych -- usłyszeli wczoraj w Brukseli przedstawiciele rządu w trakcie negocjacji członkowskich nt. podatków. Dotychczas decydujące słowo w sprawach fiskalnych mają w Unii władze poszczególnych krajów. Jednak do czasu spodziewanego przystąpienia Polski do UE za 2-3 lata sytuacja może się zmienić. Po dokończeniu tworzenia Jednolitego Rynku i powołaniu unii walutowej kraje "piętnastki" stoją bowiem uprogu następnego etapu -- harmonizacji fiskalnej.
Odsetki z podatkiem
Dla Polski najistotniejsze może okazać się ewentualne porozumienie w sprawie wspólnego podatku od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta