O równą wycenę cierpienia
O równą wycenę cierpienia
W poprzednich dwóch wydaniach "Rzeczpospolitej" pokazaliśmy problem odszkodowań dla Polaków za cierpienia doznane w okresie drugiej wojny światowej od strony prawnej. Polacy dochodzą w niemieckich i amerykańskich sądach odszkodowań od niemieckich firm i koncernów, a także od niemieckiego państwa, za przymusową pracę w III Rzeszy. Państwo niemieckie chce natomiastrozwiązać problem i położyć kres roszczeniom, proponując dobrowolne wypłaty dla poszkodowanych. To ugodowe podejście nastręcza jednak tak niemieckiej, jak i polskiej stronie sporo trudności. Ich satysfakcjonujące rozwiązanie może być milowym krokiem w zbliżaniu obu narodów.
Jesienią ubiegłego roku nowy rząd Republiki Federalnej Niemiec zapowiedział zakończenie problemu wojennych odszkodowań. Służyć temu ma utworzenie dwóch funduszy -- przemysłowego i federalnego na rzecz poszkodowanych. Pierwszy miałyby stworzyć niemieckie koncerny i firmy, które wczasie drugiej wojny światowej korzystały z przymusowej pracy. Wypłaty z tego funduszu miałyby przysługiwać robotnikom zatrudnianym przymusowo w tych koncernach. Drugi fundusz miałby statusfederalny(byłby zasilany między innymi przez Deutsche Bank) , a pieniądze pochodzące z niego być może wypłacane byłyby tym, których nie obejmą wypłaty z funduszu przemysłowego. Powołanie obu funduszy i uruchomienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta