Regulaminy a obietnice bezpiecznych pieniędzy
Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe
Regulaminy a obietnice bezpiecznych pieniędzy
MACIEJ URBAńSKI
Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe dają komfort operowania zgromadzonymi środkami pieniężnymi, ułatwiają rozliczenia, pozwalają szybko zaciągnąć kredyt, a przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo naszym pieniądzom. Tak przynajmniej w swoich materiałach reklamowych twierdzą banki. Czy jednak w regulaminach otwierania i prowadzenia tych rachunków nie próbują niweczyć w znacznym stopniu obietnicy bezpieczeństwa?
Podstawowym sposobem dokonywania wypłat z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ror) są wciąż czeki imienne. Otwierając rachunek, klient banku otrzymuje najpierw kilka, później ponad dwadzieścia blankietów czekowych. W razie ich utraty (np. w wyniku włamania i kradzieży) powstaje problem podjęcia wkładu (a także debetu na koncie) przez osobę nieuprawnioną. Ryzykiem tym banki starają się jak najbardziej obciążyć posiadacza rachunku, wprowadzając z tą intencją stosowne klauzule w regulaminach otwierania i prowadzenia ror. Do stosowanych praktycznie przez wszystkie banki klauzul należą:
* nakładające na posiadacza rachunku obowiązek starannego (lub szczególnie starannego) przechowywania blankietów czekowych (książeczki czekowej) ,
* nakładające na posiadacza rachunku powinność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta