Listy
Listy
Reforma ogranicza dostępność usług ortopedycznych
Sytuacja osób niepełnosprawnych i pacjentów korzystających z usług zdrowotnych z zakresu zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze od 1991 roku ciągle pogarszała się. Coroczne ograniczanie środków finansowych na tę sferę sprawiło, że osoby korzystające z protez kończyn, aparatów ortopedycznych, gorsetów, obuwia ortopedycznego, kul inwalidzkich, sprzętu rehabilitacyjnego do użytku osobistego czy wózków inwalidzkich czekały na niezbędny sprzęt niejednokrotnie po kilka miesięcy czy nawet lat. W 1998 roku środki finansowe z budżetu państwa pokrywały zaledwie 34 proc. potrzeb.
Głównymi świadczeniodawcami usług ortopedycznych w kraju do końca ubiegłego roku były państwowe zakłady ortopedyczne działające jako przedsiębiorstwa użyteczności publicznej (5) i gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych budżetu centralnego (3) lub terenowego (7) oraz zakład budżetowy; realizowały one 85 proc. potrzeb pacjentów w zakresie sprzętu ortopedycznego. Planowane zmiany finansowania ochrony zdrowia sprawiły, że kierownictwo i załogi zakładów ortopedycznych działających w formie gospodarstw pomocniczych podjęły kroki zmierzające do przekształcenia i uzyskania statusu samodzielnych publicznych zakładów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta