Roman Wierzchlejski
Roman Wierzchlejski
W dziejach naszego prawa niemało było praktyków pracujących w sądownictwie i adwokaturze, a zajmujących się także kwestiami teoretycznymi, publicystyką prawniczą i dydaktyką uniwersytecką. Tak było przede wszystkim w warszawskiej Szkole Głównej, w latach 1862--69 funkcjonującej w ciężkich politycznie czasach powstania styczniowego i okresie popowstaniowym. Obok takich praktyków i teoretyków prawa jak: Jan Kanty Wołowski, Walenty Miklaszewski, Antoni Okolski czy Władysław Holewiński, prawo cywilne na ówczesnym Wydziale Prawa i Administracji wykładał mecenas Roman Wierzchlejski.
Roman Wierzchlejski urodził się 5 sierpnia 1825 r. w rodzinnym majątku pod Sieradzem. Do szkoły średniej uczęszczał w Piotrkowie. Ponieważ nie było wówczas w Królestwie Polskim uczelni z fakultetem prawniczym, Wierzchlejski zapisał się na kursy prawne w Warszawie, które ukończył w 1845 r. , przez następne dwa lata aplikował w kaliskim Trybunale Cywilnym, po czym wstąpił na Wydział Prawa Uniwersytetu w Petersburgu. Ukończył go w 1849 r. ze stopniem kandydata praw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta