Olbrzymia popularność Elektrobudowy
FUNDUSZE POWIERNICZE
Portfele akcji w końcu 1998 r.
Olbrzymia popularność Elektrobudowy
W portfelach funduszy powierniczych w końcu 1998 r. znajdowało się aż 20, 25 proc. akcji Relpolu. Największą pozycją w aktywach funduszy były akcje TP SA. Gdybywszystkie fundusze stosowałystrategię "kupuj i trzymaj", a inwestorzy nie kupowaliby ani nie umarzaliby jednostek uczestnictwa, to średnie wyniki portfela akcji w I kwartalebyłyby gorsze niż wyniki rynku.
Polskie fundusze powiernicze muszą dwa razy do roku -- w trzy miesiące po końcu pierwszego półrocza i końca roku -- pokazać składy swych portfeli inwestycyjnych. Choć część funduszy, zwłaszcza te o mniejszych aktywach, zdaje się stosować tzw. window dressing, czyli usuwanie z portfeli tuż przed końcem okresu sprawozdawczego tych pozycji, które przyniosły największe straty, to za każdym razem można w tych portfelach znaleźć coś ciekawego.
Dominacja TP SA
W końcu 1998 r. największy udział w portfelach akcji funduszy miały akcje TP SA. Trudno się temu dziwić -- spółka ma największą kapitalizację na rynku, największy wpływ na WIG, a od niedawna także na WIG 20. Jej akcje były w aktywach 24 funduszy.
Druga i trzecia pozycja w tym zestawieniu są pewnym zaskoczeniem -- okupowały je BPH i Elektrobudowa.
Wysoka pozycja krakowskiego banku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta