Kiedy nie powstaje dług celny
OBOWIňZUJE OD DZISIAJ
Preferencje dla uszlachetniania
Kiedy nie powstaje dług celny
W stosunku do towaru, który sprowadzono do Polski do uszlachetnienia i następnie wywieziono na podstawie preferencyjnej umowy handlowej, nie powstaje dług celny. I to niezależnie do tego, czy w grę wchodzi towar tzw. pochodzący (np. z państwa Unii Europejskiej) czy nie. Tak stanowi wchodzące dziś w życie rozporządzenie ministra finansów z 23 czerwca 1999 r. w sprawie określenia wypadków, w których nie powstaje dług celny (Dz. U. nr 60, poz. 645) .
Co do zasady należności celne powinny być zapłacone od razu po przywozie towarów na polski obszar celny albo w terminie wskazanym przez organ celny. Gdy obowiązek ten nie zostanie wypełniony, powstaje dług.
Do okoliczności stanowiących wyjątek od tej reguły należą: * uchybienie terminu, w jakim towary objęte procedurą celną lub składowane czasowo powinny zostać nią objęte lub otrzymać inne przeznaczenie, jeśli organ celny wydał zgodę na przedłużenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta