Harem szlachecki
Harem szlachecki
Synagoga z XVI wieku w Szydłowie jest jedną z nielicznych tak starych bóżnic zachowanych w kraju
FOT. TOMASZ OZDOBA
JACEK KRZEMIŃSKI
Ze swymi zębatymi murami obronnymi, piękną Bramą Krakowską, dawnymi basztami, starymi kościołami, synagogą i zamkiem Szydłów, jak żadne inne miasteczko w Polsce, wygląda na średniowieczny gród. Przed zaledwie kilkoma tygodniami odkryto tu pozostałości bliźniaczych baszt, których mury mają grubość 3,7 metra!
Do odkrycia dwóch baszt nie doszłoby, gdyby nieÉ rozbudowa szkoły, usytuowanej na placu Zamkowym. Gdy robotnicy kopali doły pod fundamenty, natknęli się na kamienne mury. Wojewódzki konserwator zabytków wstrzymał prace. Podczas wykopalisk okazało się, że są to pozostałości po jakiejś ogromnej budowli (15 na 30 metrów). Archeologowie uważają, że musiała ona powstać jeszcze przed wybudowaniem gotyckiego zamku, którego dobrze zachowane ruiny stoją po przeciwległej stronie placu Zamkowego.
Po natknięciu się na to znalezisko zaczęto kopać w innych miejscach. I właśnie wtedy odkryto doskonale zachowane, grube prawie na cztery metry mury bliźniaczych baszt. To pierwsze bliźniacze baszty, na jakie dotąd natrafiono w naszym kraju. Budowanie tego rodzaju baszt należało bowiem do takiego systemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta