Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak być mądrym po szkodzie

02 lipca 1999 | Prawo | MI

ODSZKODOWANIA

Winny czy niewinny

Jak być mądrym po szkodzie

MAŁGORZATA I MACIEJ CAPIK

Ubiegający się o odszkodowanie powinien mieć rozeznanie co do podstawy odpowiedzialności sprawcy szkody, bo od tego zależy jego pozycja w postępowaniu odszkodowawczym.

Każde zdarzenie wywołujące szkodę (z wyłączeniem tych, w których między stronami istniał stosunek obligacyjny) jest czynem niedozwolonym. Osoba dopuszczająca się tego czynu jest sprawcą szkody. Osoba, której dobro ten czyn narusza, jest poszkodowanym. Czyn niedozwolony to źródło stosunku zobowiązaniowego. Zgodnie z przepisem art. 415 kodeksu cywilnego "kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia". Po stronie poszkodowanego jest zatem uprawnienie do odszkodowania, ale droga do jego faktycznego otrzymania nie zawsze jest prosta. Występując z roszczeniem, trzeba wykazać odpowiednią podstawę prawną, ale przede wszystkim przesłanki odpowiedzialności sprawcy - opierając je na zasadzie winy, ryzyka lub słuszności. Przy czynach niedozwolonych jako zasadę ogólną przyjmuje się zasadę winy. Jeśli dla danej kategorii czynu wina jest przesłanką odpowiedzialności, poszkodowany musi udowodnić ją sprawcy, aby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1738

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament