Niechciana dekomunizacja
- Wybrane ze stenogramu
Niewielkie szanse projektu posłów AWS
Niechciana dekomunizacja
Stefan Niesiołowski (AWS) argumentował, że pewne formy dekomunizacji dopuszcza nawet Rada Europy.
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
Dziś Sejm ma zdecydować w głosowaniu o dalszym losie przedstawionego przez AWS projektu ustawy dekomunizacyjnej. Jego pierwsze czytanie zdominowało czwartkowe obrady Izby. Za projektem opowiadają się Klub AWS oraz koła poselskie NK, KPN-O i ROP. Pozostałe kluby są przeciwne kontynuowaniu prac nad tym projektem, co stwarza minimalne szanse na przesłanie go do komisji.
W myśl projektowanej ustawy obowiązywałby 10-letni zakaz zajmowania ważnych stanowisk państwowych przez osoby, które w PRL pełniły funkcje partyjne i państwowe. Zakaz obejmowałby funkcjonariuszy partyjnych, począwszy od sekretarza szczebla dzielnicowego wzwyż. Obejmowałby też osoby zajmujące stanowiska państwowe, poczynając od wojewody, a także dowódców Ludowego Wojska Polskiego oraz pracowników i współpracowników aparatu bezpieczeństwa.
Pięcioletni zakaz piastowania stanowisk dotyczyłby pracowników aparatu propagandy i rektorów wyższych szkół partyjnych. Wymienione osoby nie mogłyby zajmować stanowisk w administracji publicznej. Dotyczyłoby to także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta