Rewolucja w terapii genowej
Sztuczne chromosomy mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie
Rewolucja w terapii genowej
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Kanadyjscy biotechnolodzy z Brytyjskiej Columbii przemycili do genomu myszy sztuczny chromosom, który po raz pierwszy został przekazany następnemu pokoleniu. Eksperyment ten może wkrótce zrewolucjonizować manipulacje genetyczne, gdyż pozwala wyhodować całe stada transgenicznych zwierząt, do genomu których można przemycać nie tylko krótkie pojedyncze geny, ale całe ich kompleksy.
- Takiego osiągnięcia można było oczekiwać, gdyż chromosomy są przekazywane następnemu pokoleniu wraz z jądrem komórkowym - twierdzi prof. Jacek Zaremba, genetyk Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Są one nośnikami informacji genetycznej, znajdującej się w podwójnej spirali DNA. Po raz pierwszy jednak udało się uzyskać dziedziczenie sztucznego chromosomu, który prawdopodobnie nie powoduje przy tym zaburzeń własnego materiału genetycznego organizmów wyższych.
Genetyczne hybrydy
Kanadyjczycy poinformowali o tym podczas konferencji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta