Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konsolidacja wymuszana przez zagranicę

10 marca 2000 | Ekonomia | AS NP
źródło: Nieznane

BANKI

Europejskie fuzje w Polsce

Konsolidacja wymuszana przez zagranicę

Nasilające się fuzje banków w Europie powinny przyspieszyć łączenie się banków w Polsce. Niektóre banki i nazwy znikną, z pewnością pojawią się nowe.

Dwa najświeższe przykłady, które na pewno będą miały wpływ na nasz rynek, to fuzje w Skandynawii i Niemczech. Deutsche Bank, największy bank świata, łączy się z trzecim na niemieckim rynku Dresdner Bankiem, a drugi co do wielkości duński koncern finansowy Unidanmark połączył się z fińsko-szwedzkim MeritaNordbanken.

Merita i Deutsche Bank

Obie skandynawskie grupy są inwestorami strategicznymi banków polskich. Merita ma 49 proc. akcji Banku Komunalnego, Unibank - 40 proc. akcji Banku Własności Pracowniczej. Na razie nie wiadomo, czy w wyniku fuzji w Skandynawii oba banki w Polsce również się połączą czy też, na przykład, jeden z nich zostanie sprzedany innemu inwestorowi.

Przykład z wczoraj to zatwierdzona już fuzja Deutsche Banku i Dresdner Banku, w wyniku której powstanie największy, pod względem aktywów, bank na świecie. W naszym kraju działają należące (lub będą należeć) do tej grupy: Deutsche Bank Polska, BIG Bank Gdański, Bank Współpracy Regionalnej oraz BNP Dresdner Bank. Ten ostatni jest spółką Dresdner Bank i francuskiego BNP. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1957

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament