Konsolidacja wymuszana przez zagranicę
Europejskie fuzje w Polsce
Konsolidacja wymuszana przez zagranicę
Nasilające się fuzje banków w Europie powinny przyspieszyć łączenie się banków w Polsce. Niektóre banki i nazwy znikną, z pewnością pojawią się nowe.
Dwa najświeższe przykłady, które na pewno będą miały wpływ na nasz rynek, to fuzje w Skandynawii i Niemczech. Deutsche Bank, największy bank świata, łączy się z trzecim na niemieckim rynku Dresdner Bankiem, a drugi co do wielkości duński koncern finansowy Unidanmark połączył się z fińsko-szwedzkim MeritaNordbanken.
Merita i Deutsche Bank
Obie skandynawskie grupy są inwestorami strategicznymi banków polskich. Merita ma 49 proc. akcji Banku Komunalnego, Unibank - 40 proc. akcji Banku Własności Pracowniczej. Na razie nie wiadomo, czy w wyniku fuzji w Skandynawii oba banki w Polsce również się połączą czy też, na przykład, jeden z nich zostanie sprzedany innemu inwestorowi.
Przykład z wczoraj to zatwierdzona już fuzja Deutsche Banku i Dresdner Banku, w wyniku której powstanie największy, pod względem aktywów, bank na świecie. W naszym kraju działają należące (lub będą należeć) do tej grupy: Deutsche Bank Polska, BIG Bank Gdański, Bank Współpracy Regionalnej oraz BNP Dresdner Bank. Ten ostatni jest spółką Dresdner Bank i francuskiego BNP. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta