Więcej korzyści niż ryzyka
Zażywanie hormonów w okresie przekwitania przedłuża życie
Więcej korzyści niż ryzyka
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Hormonalna terapia zastępcza zyskuje coraz większe uznanie, mimo to w Polsce nadal korzysta z niej jedynie przez 5-7 proc. kobiet będących w okresie przekwitania. Chroni przed zawałami serca, osteoporozą, otyłością, chorobą Alzheimera i schorzeniami układu moczowo-płciowego - przekonują najnowsze badania.
- Światowa literatura medyczna nie podaje obecnie w wątpliwość konieczności jej stosowania - przekonuje prof. Tomasz Pertyński, organizator ogólnopolskiej konferencji "Menopauza 2000", która dziś rozpoczyna się w Łodzi. Kwalifikowanych jest do niej coraz więcej pań wykazujących niedobór hormonów. Są wśród nich nawet kobiety po 70 roku życia, jak i te, które były leczone z powodu raka piersi. Niezbędne jest tylko właściwe dobranie leków, ich dawki oraz sposób podawania - doustnie, przezskórnie lub w czopkach.
Niechęć wśród lekarzy
W Polsce prawie 6...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta