Dyskretny oskarżyciel
Nieujawnienie istotnych dowodów w procesie karnym
Dyskretny oskarżyciel
MAREK ANTONI NOWICKI
Prezentujemy kolejne orzeczenie Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Ilekroć w tekstach pojawią się słowa:
- Trybunał, Izba czy Wielka Izba - oznacza to Europejski Trybunał Praw Człowieka,
- Komisja - Europejską Komisję Praw Człowieka (której już nie ma, ale na podstawie jej ocen Trybunał rozpoznaje sprawy wszczęte, kiedy Komisja funkcjonowała),
- konwencja - europejską konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Orzeczenia wydane przez izby (w odróżnieniu od Wielkiej Izby) nie są od razu prawomocne. Sprawy, w których wydały one wyrok, mogą wyjątkowo - na wniosek stron, w drodze tzw. wewnętrznej apelacji na podstawie art. 43 konwencji - trafić w ciągu trzech miesięcy do Wielkiej Izby i ta dopiero ostatecznie rozstrzygnie sprawę.
Niekiedy, na przykład ze względu na ważny interes publiczny, konieczne jest uniemożliwienie obronie dostępu do niektórych dowodów. Ograniczenie to nie może wykraczać poza granice konieczności i wymaga odpowiedniego zabezpieczenia interesów oskarżonego.
Raphael Rowe i Michael Davis odbywają kary za morderstwo i inne poważne przestępstwa popełnione w grudniu 1988 r. w Surrey w Anglii. Główny Sąd Karny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta