Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej faktów i presji

10 marca 2000 | Kraj | KD EK

  • List biskupów w sprawie uwłaszczenia i reprywatyzacji
REPRYWATYZACJA

Żydzi modyfikują pozew

Więcej faktów i presji

Adwokaci reprezentujący grupę polskich Żydów, którzy w czerwcu zeszłego roku złożyli pozew zbiorowy przeciwko władzom Polski o zwrot utraconego po wojnie mienia, przedłożyli w czwartek sądowi w Nowym Jorku jego zmodyfikowaną wersję.

Jedna ze zmian polega na usunięciu oskarżenia powojennych polskich władz o kontynuację nazistowskiej polityki eksterminacji Żydów. Jednocześnie, w ramach kampanii wywierania presji na władze polskie, by dokonały zwrotu żydowskich nieruchomości, adwokaci zapowiedzieli na niedzielę demonstrację pod Konsulatem RP w Nowym Jorku, z udziałem kilku lokalnych polityków.

W pierwotnym pozwie, który w imieniu jedenastu Żydów złożyli nowojorscy adwokaci Edward Klein i Melvin Urbach, powojenne władze Polski zostały oskarżone o kontynuowanie przez ostatnich pięćdziesiąt lat wobec Żydów nazistowskiej polityki "etnicznych i rasowych czystek". "Po drugiej wojnie światowej ci, którzy przeżyli holokaust, byli mordowani, bici, gwałceni, terroryzowani, torturowani i zmuszani do zarzucenia jakichkolwiek prób odzyskania swego mienia", twierdzono w pozwie. W jego nowej wersji nie ma już sformułowań stawiających znak równości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Brak okładki

Wydanie: 1957

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament