Spojrzenie w przyszłość
Spojrzenie w przyszłość
RYS. ROBERT DĄBROWSKI
KAZIMIERZ MARCINKIEWICZ
Kraje europejskie poszukują tzw. trzeciej drogi. Trochę kapitalizmu przyprawianego socjalizmem. Liberalizm zakwaszony opieką socjalną, czyli dla każdego coś miłego, czy inaczej - społeczna gospodarka rynkowa. Oto najczęstsze propozycje rozwiązań.
Wybór dalszej drogi rozwoju jest Polakom niezbędny. Reformy gospodarcze wicepremiera Leszka Balcerowicza, reformy społeczne premiera Jerzego Buzka i modernizacja ciężkiego przemysłu kończą okres transformacji. Co dalej? Jaką drogę wybrać, by zapewnić dynamiczny rozwój kraju, prowadzący do zdrowego dobrobytu i sprawnego państwa?
Trzecia droga kojarzy się jednak z przeciskaniem pomiędzy kapitalizmem i wolnym rynkiem a socjalizmem i interwencjonizmem państwowym. Może jednak jest droga prostsza - iść, opierając się na podstawowych wartościach i zasadach: wolności, własności, pomocniczości i oczywiście solidarności. Takiego spojrzenia w przyszłość na nowe dziesięciolecie, na nowy parlament potrzeba nam teraz najbardziej. Debaty na temat takiego programu nikt jednak nie prowadzi.
Niskie podatki
Aby zacząć gonić uciekający czas i uciekający świat, niezbędne jest szybkie podwojenie tempa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta